Head Office Team

Direction

  • Amandine Hersant
    Amandine Hersant
    General Manager

Operations Hub

  • Marine Plessis
    Marine Plessis
    Western Africa Manager
  • Kathia Cardenas
    Kathia Cardenas
    Latin America & Caribbean Manager
  • Valentin Hervouet
    Valentin Hervouet
    Environment & Development Program Manager
  • Anaïs Tamani
    Anaïs Tamani
    Environment & Development Projects Coordinator

Support Hub

  • Pauline Réthoré
    Pauline Réthoré
    Support Hub Manager
  • Valentina Bracci
    Valentina Bracci
    Administrative Assistant
  • Martin Mouchenik
    Martin Mouchenik
    Corporate Congé Solidaire® Support Coordinator
  • Virginie Conquet
    Virginie Conquet
    Corporate Congé Solidaire® Support Coordinator
  • Marion Breard
    Marion Breard
    Mission Solidaire Support Coordinator and Civic Service Support Coordinator

Partnership Hub

  • Muriel Roy
    Muriel Roy
    Partnership Hub Manager
  • Nina Pivard
    Nina Pivard
    Partnership Coordinator
  • Léonie Chaventre
    Léonie Chaventre
    Partnership Coordinator
  • Mathilde Jocteur Monrozier
    Mathilde Jocteur Monrozier
    Partnership Coordinator
  • Marianne Caboche
    Marianne Caboche
    Partnership Assistant

Communications Hub

  • Alice Prest
    Alice Prest
    Digital Marketing & Collect Manager
  • Héloïse Jacquiet
    Héloïse Jacquiet
    Communication Officer
  • Chloé Desplas
    Chloé Desplas
    Communication Assistant

Ground Team

Benin Delegation

  • Daniel Chabi Boni
    Daniel Chabi Boni
    Benin Country Representative
  • Marcel Batcho
    Marcel Batcho
    Benin Volunteer Coordinator
  • Kassimou Abdoulaye
    Kassimou Abdoulaye
    Benin Finance & Admin Coordinator

Cameroon Delegation

  • René Noungang
    René Noungang
    Cameroon Country Representative
  • Jean-Claude Tchantchouang
    Jean-Claude Tchantchouang
    Environment & Development Program Coordinator

Cambodia Delegation

  • Pauline Lovicourt
    Pauline Lovicourt
    Cambodia Country Representative

India Delegation

  • Ashwini Jog
    Ashwini Jog
    India Country Representative

Indonesia Delegation

  • Yuyun Kurniawan
    Yuyun Kurniawan
    Indonesia Country Representative
  • Mulyono Sardjono
    Mulyono Sardjono
    Indonesia Program Coordinator
  • Dahliana Mansyah
    Dahliana Mansyah
    Indonesia Finance & Admin Assistant

Madagascar Delegation

  • Isabelle Bassat
    Isabelle Bassat
    Madagascar Country Representative
  • Nathalie Rakotondramoma
    Nathalie Rakotondramoma
    Volunteer Assignment Manager
  • Thierry Rabenandro
    Thierry Rabenandro
    Madagascar Environment & Develoment program Coordinator
  • Livaniaina Rakotozafiarison
    Livaniaina Rakotozafiarison
    TAPIA project Coordinator
  • Herifidy Rajaobelina
    Herifidy Rajaobelina
    FANAJARIANA project Coordinator
  • Henintsoa Ramanana
    Henintsoa Ramanana
    Madagascar Finance & Admin Manager
  • Ando Rakotonarivo
    Ando Rakotonarivo
    Madagascar Logistics Officer

Peru delegation

    Ecuador Delegation

    • Sahira Ochoa
      Sahira Ochoa
      Ecuador Country Representative